JUŻ STAROŻYTNI RZYMIANIE…: Autopilot sprzed 60 lat

Jak ktoś myśli, że Google było pierwsze z autopilotem w samochodach, to się zdziwi.

General Motors po II wojnie światowej wymyślało różne cuda. W 1953r. przedstawiło np. projekt "autostrady przyszłości" z kablem zatopionym wzdłuż środka każdego pasa ruchu. Pojazdy miały z kolei magnetyczny układ śledzący przebieg tego kabla i potrafiący utrzymywać kierunek jazdy. Działający prototyp jeżdżący po zamkniętym obwodzie eksperymentalnej drogi był gotowy w 1958r. Producent słusznie przewidywał, że system w przyszłości pozwoli zmniejszyć dystans między szybko jadącymi autami i w ten sposób znacząco zwiększyć przepustowość dróg oraz bezpieczeństwo ruchu. Wprowadzenie tego rozwiązania na rynek przewidywano na rok 1975.

Temat podchwyciły koncerny energetyczne, które w latach 1956-57 szeroko wykorzystywały ideę w swych reklamach. Oto przykład z pisma "Victoria Advocate "z 24 marca 1957:

"One day your car may speed along an electric super-highway, its speed and steering automatically controlled by electronic devices embedded in the road. Highways will be made safe – by electricity! No traffic jams … no collisions … no driver fatigue".

("Pewnego dnia Twój samochód będzie mógł pędzić po elektrycznej super-autostradzie, a jego szybkość i układ kierowniczy będą sterowane elektronicznymi urządzeniami wbudowanymi w drogę. Autostrady będą bezpieczne – za sprawą elektryczności!! Bez korków… bez kolizji… bez zmęczenia kierowcy…")

Z planów oczywiście nic wyszło – nie tylko z powodu problemów technicznych, ale też reakcji ludzi, którzy nie byli chętni wizji przedstawionej na zdjęciu. Godne uwagi jest jednak samo powstanie pomysłu i całkiem poważna próba jego wdrożenia dziesiątki lat przed GPS-ami, smartfonami i komputerami kosmicznej mocy.

Dzisiaj, gdy z wolna zamiera fascynacja automobilizmem, społeczeństwo powoli dojrzewa do takich pomysłów. Autonomiczne pojazdy Google'a (i nie tylko) są już właściwie rzeczywistością i ich pojawienie się na rynku jest tylko kwestią czasu (oraz odpwiednich regulacji prawnych, m, in. odpowiedzialności za ewentualne wypadki).

Foto: America's Power Companies. Źródło: http://en.wikipedia.org/wiki/File:Autonomouscar1956.jpg

(post z klasycznie.eu, 25.II.2014)

1 Comment on “JUŻ STAROŻYTNI RZYMIANIE…: Autopilot sprzed 60 lat

  1. To ja bym tylko poprosił jakąś małą modyfikację tego prowadzącego sofciku, żeby zakręty brał solidnym, długim, kontrolowanym bokiem stawiając przy tym lekką zasłonę dymną. To na takiego autopilota mogę się zgodzić 😉